streda 11. decembra 2013

Nelson Mandela in Memoriam

Citáty Nelsona Mandelu ležiace na stole hneď vedľa Mikulášskych sladkostí. Aj taký bol 6 december 2013. Skoro ráno, keď každé dieťa kontrolovalo obsah svojich topánok, sa smútočný oznam valil s každej jednej stránky s on-line spravodajstvom.

     Nelson Mandela, prvý černošský prezident Juhoafrickej Republiky a bojovník za ľudské práva zomrel vo veku 95 rokov na pľúcnu infekciu. Ešte aj deti vyjedajúce obsah topánok to vedia. Ľudia všetkých rás a náboženstiev smútia, ale aj oslavujú výsledky jeho práce.  Na druhej strane, český premiér Jiří Rusnok vyjadril obavy, že bude musieť cestovať na pohreb. Aj keď sa neskôr ospravedlnil (údajne cez SMS), jeho vyjadrenie nerobí najlepšiu reklamu našim krajinám – niektorí ľudia to stále nerozlišujú.  Hlavne nie v spojitosti s mužom, ktorý si vytrpel oveľa viac ako jeden výlet do Južnej Afriky. 
     Môj bývalý manažér v Sportsdirecte je Juhoafričan a zvykli sme v práci rozoberať rôzne témy. Raz sme sa bavili o vojnových veteránoch a spomenul som svojho starého otca, ktorý bojoval v druhej svetovej vojne a aj tak sa dožil 91 rokov. Pri dlhovekosti sme nemohli vynechať Nelsona Mandelu. Manažér v dobrom spomínal na človeka, ktorý sa tiež tešil dobrému zdraviu až donedávna, v 80-ch sa napríklad ženil. Možno si chcel vynahradiť tých 27 rokov vo väzení.
   Dokonca odmietol prepustenie na podmienku, ak jeho priaznivci vzdajú boj za slobodu. V roku 1990 ho vtedajší prezident Frederick De Klerk prepustil a spolu dosiahli koniec apartheidu – segregácie na základe rasovej príslušnosti, o štyri roky neskôr. Obaja dostali Nobelovu Cenu mieru v roku 1993. Aj keď nedávno De Klerk volal po oživení Mandelovej myšlienky o slobode a demokracii, aby sa  krajina vyhla hroziacej medzinárodnej izolácii; Južná Afrika urobila veľký pokrok, hlavne v otázke ľudských práv.
      Juhoafričania rganizovali majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2010, kde sa Nelson Mandela naposledy objavil na verejnosti. Symbolicky, skupinová fáza budúceho šampionátu sa žrebovala deň po jeho smrti. Komentátori označili za najťažšiu skupinu G, kde je Nemecko, Portugalsko, Ghana a USA. Každý turnaj musí mať svoju skupinu smrti. Skupina B ponúkne dule posledných finalistov Španielska a Holandska, nehovoriac o Čile, ktoré môže byť tajným favoritom. Barcelončan Alexis Sanchez, Arturo Vidal z Juventusu a veterán David Pizzaro to potvrdzujú.      Niečo podobné sa dá povedať aj o skupine D, kde môže Uruguaj ohroziť Taliansko alebo Anglicko, záleží od ich psychického rozpoloženia. Hostiteľ, Brazília, by nemala mať ťažkosti s postupom, Chorvátsko si to rozdá s Mexikom o druhé miesto.
     Otvárací zápas 12 júna 2014 sa začne minútou ticha na počesť často citovaného muža, meno ktorého bolo istý čas zakázané citovať. Zanechal za sebou mnoho  myšlienok a zmenil život pre generácie Juhoafričanov. Vrátane futbalistov.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára