utorok 19. novembra 2013

Revolučná pieseň a študenti.

     
Nežná revolúcia v Bratislave, november 1989. Do protestov sa zapojilo aj množstvo študentov. 
     Každý rok 17-teho novembra si ľudia na Slovensku pripomínajú revolúciu, ktorá ukončila jednu éru. Je známy aj ako deň študentov. V roku 1939 nacisti počas protestov v Prahe zabili 9 študentov a mnohých ďalších poslali do koncentračných táborov. Študenti sa vždy vďačne zúčastňujú demonštrácií a zhromaždení, len aby sa vyhli študijným povinnostiam. Verím však, že tí pražskí by oveľa radšej sedeli v škole O dva roky neskôr, v Londýne vyhlásili 17-ty november za medzinárodný deň študentov. Aj my sme sa ako žiaci zúčastňovali rôznych akcií, súťaží v telocvični a vyhýbali sa vyučovaniu.

Śtúrovci, stvorili veľa revolučných piesní a Ypsilon. 

      Rovnako ako študenti, k demonštrácia patrí aj revolučná pieseň -  je jednou z najstarších foriem protestu. Križiaci spievali pred bojom svoje choráli, rovnako ako husiti Jána Žižku. Študenti z radov štúrovcov, konkrétne Janko Matúška, napísali aj slovenskú hymnu počas revolučných rokov 1848-49.  V rock and rollovej ére, Sunday, Bloody Sunday (krvavá nedeľa) od U2 sprevádzala nepokoje v Severnom Írsku.
     V roku 1977, Sex Pistols nahrali God Save The Queen (boh ochraňuj kráľovnú), aby Alžbete II. znepríjemnili oslavy 25-teho výročia korunovácie. Nedávno sa spevák Sex Pistols John Lydon (Johnny Rotten) v rozhovore vyjadril, že God Save the Queen urobila zázraky, najmä v radoch študentov a mladých. Song raj v sebe nesie živý odkaz presne vystihujúci pocity jednej generácie.
Sex Pistols, anarchia z Velkej Británie. 
      Aj keď je názov piesne identický britskou hymnou, z textu je jasné, že ide o iróniu, až anarchiu. Prirovnáva politickú situáciu v Británii k fašistickému režimu, kde sú ľudia len bábky bez budúcnosti. Samozrejme, že ju zakázali hrať v rádiách. Čo je tiež ironické, v roku 2012 pieseň nahrali znova a použili pri oslave kráľovninho 60-teho jubilea. Lydon to kritizoval so slovami: „Je to smiešne. Oni si vôbec neuvedomuj, že úplne zničili ducha tej pos.atej piesne.“
     Aj Slovensko má revolučné piesne, ktoré sa postupom času zmenili takmer na súčasť kultúry.  Nemyslím teraz len básne Janka Kráľa, ale Pravda Víťazí od Tublatanky, ktorá sa spája práve s novembrovými udalosťami z roku 1989.
     
Koženná budna a kroj - na to nemá ani make up
 The Kiss.
Tublatanku založili študenti začiatkom 80-tych rokov. Vyrastali na nahrávkach Pink Floyd, Deep Purple a Jimmyho Hendrixa – ktoré bolo v tom čase takmer nemožné zohnať kvôli cenzúre. Tublatanka boli hard rockovými pioniermi. Rocková revolúcia mladej generácie sa nepáčila autoritám, lebo propagovali západnú kultúru. Dlhé vlasy a kožené bundy, aj keď doplnené tradičnými Slovenskými krojmi, čo vylepšilo imidž glam metalových kapiel z 80-tych rokov,  boli tŕňom v oku u komunistických pohlavárov. Všetko to vyvrcholilo v Novembri 1989, keď sa skladba Pravda Víťazí stala hymnou nežnej revolúcie. Navyše, Tublatanka zapožičala svoju aparatúru, aby ozvučila akcie na SNP v Bratislave. Existuje aj anglická verzia skladby Don't Kill the Truth.
      Neviem koľký z dnešných študentov vedia, že čo presne 17-teho novembra oslavujú. V tento deň sa toho stalo veľa, posledne zomrela Doris Lessing, britská spisovateľka, ktorá vo svojich dielach poukazovala na postavenie žien a ľudí v rozvojovej Afrike. Študenti by ju mali poznať z hodín anglickej literatúry, ak sa neulievali na nejakej demonštrácii.
Už križiaci spevali svoje bojové chorály,
dnes rockové kapely existujú aj v Sýrii. 
        Tublatanka sa postupne stala jednou z legiend slovenského roku (neviem prečo ju zaradili do série Legendy Popu). No v 90-tych rokoch  troška zjemnili štýl, po vzore väčšiny hardrockových kapiel a vystupovali aj na meetingoch politických strán. Bolo to  trochu v rozpore z ich predrevolučným nacionalizmom. No členovia kapely, podobne ako Sex Pistols, odmietli akúkoľvek politickú motiváciu. 
      Po čase sa aj protestný song môže zmeniť na oslavnú hymnu. Ale aj tak si zachováva svoju silu. Zatknutie členiek Pussy Riot (ruská punková kapela, ktorá sa hanlivo vyjadrovala o politickom režime) vo februári 2012 a rocková kapela zo Sýrie Tanjaret Daghet sú toho živým dôkazom.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára